Home / Genel Bilgi / Apandisit Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?
Apandisit

Apandisit Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Apandisit, ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleştiği yerde karın boşluğumuzun sağ alt tarafında bulunan apendiks denilen organın iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Halk arasında kör bağırsak diye de bilinen apendiks her insanda uzunluğu farklı olmasına rağmen yaklaşık 10 santim uzunluğunda ve solucan şeklinde bir uzantıdır. Lümen denilen iç kısmı yaş ilerledikçe daralır ve kapanır. Tam olarak bu organın işlevi bilinmese de ağız bölgesindeki bademciklere benzer bir rol üstlendiği söyleniyor. Nasıl ki bademcik ağzımızdan giren mikroplara karşı savunma yapıyorsa apendiks de kalın bağırsaktan geçen mikroplara karşı vücudu uyarır. Sindirim yolunun bir üyesidir yani aslında. Ancak ucu kapalı bir ortam olduğu için mikropların üremesine oldukça elverişli bir yapısı da vardır. Eğer mikroplarla enfekte olursa apandisit diye bilinen hastalık ortaya çıkar. Mutlaka tedavi edilmesi gereken hayatı tehdit edebilecek çok ciddi bir enfeksiyondur. Oluşan apse içeriği kana karışırsa enfeksiyonun yayılmasıyla problemlere yol açar. Bu yüzden iltihaplandığında patlamadan alınması gerekir.

Apandisit

Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Karnın sağ alt kısmına bastırıldığında hissedilen çok şiddetli ve bıçak sapması tarzında hissedilen ağrı en belirgin bulgudur. Bu ağrı zamanla giderek şiddetlenir. Mide bulantısı ve kusma, ağızda kuruluk, iştahsızlık, göbek çevresinde künt ağrı, sindirim güçlüğü, kabızlık, ishal, yüksek ateş belirtilere eşlik eder. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçı görüldüğünde mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

Hastalığın oluşum nedenleri arasında ise nar çekirdeği veya limon çekirdeği gibi tam olarak sindirilemeyen besinlerin apendiks içine kaçması, bazı enfeksiyonlar, karın bölgesine alınan darbeler sonucu apendiksin tıkanması, bağırsak kurtları ve parazitleri yer alıyor.

Apandisit uzman doktor tarafından teşhis edilir. Yapılan fizik muayene ve kan sayımları sonucu apendiksin durumu kontrol edilir. Çoğu durumda kesin tedavi yöntemi ameliyattır. Eğer henüz yırtılmamışsa ciltten yapılacak bir yaklaşımla apsenin drenajı sağlanabilir. Eğer apendiks yırtılmışsa hastanın acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ilaç tedavileri de verilebilir ancak bu yolla iyileşme oldukça nadir görülür. Apendoktomi olarak adlandırılan işlem açık cerrahi ya da laparoskopik cerrahi yöntemleriyle gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sjögren Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sjögren Sendromu, sjögren sendromu alternatif tıp ve sjögren sendromu belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Check Also

Ebola Virüsü

Ebola Virüsü Nedir? Bulaştığında Ne Olur?

Ebola virüsü insana bulaştığında yüksek ateş, iç ve dış kanamalarla seyreden ebola hastalığına sebep olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri
Sabahları Daha İyi Uyanmak İçin Birkaç Öneri

Sabah erken kalkmak çoğumuzun pek sıcak bakmadığı bir konu. Ancak birçoğumuz iş veya okul saatleri …

Kapat