Home / Hastalıklar / Anoreksiya Nervoza Nedir? Neden Ortaya Çıkar?
Anoreksiya Nervoza
Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Fazla kilo almak kimsenin istemeyeceği bir şeydir. Hepimiz bir şekilde diyet ve egzersiz yaparak fazla kilolarımızdan kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak bu fazla kilolarımızı fazla kafaya taktığımız zaman hasta olabiliriz. Fazla kilo aldığı inancı olduğu için bireylerin beslenmeyi reddetmesi durumuna anoreksiya nervoza denir. Daha çok ergenlik dönemindeki genç kızlarda görülen bu durum çok ciddidir ve kontrol altına alınmadığında ölümle bile sonuçlanabilir.

Anoreksiyanın ilk belirtisi anormal durumdaki kilodur. Zayıf olmak konusunda takıntıları olan hastalarda yeme bozukluğu görülür ve normal kilonun çok altındadırlar. Hastalar çok az uyumalarına rağmen enerjik ve hareketlidirler. Muhtemelen bilinçaltında çok az yediği besinlerden aldıkları kaloriyi yakmaları gerektiğini düşünürler. Hasta kişi kendisinin çok şişman olduğunu düşünüp düşük kalori içeren bir diyet uygular ve durum kontrolden çıkar.

Anoreksiya

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

Dış görünüşte en belirgin belirti hastalık derecesinde zayıflıktır. Anoreksiya nervoza hastaları aşırı bir kilo alma korkusu yaşarlar ve kendilerine özgü bir yeme alışkanlığı sergilerler. Yemek yemeyi tamamen reddedebilirler ya da karbonhidrat içerikli gıdaları diyetlerinden tamamen çıkarabilirler. Bunun dışında yemek yememek için bahaneler üretme, başkalarının yanında yemek yememe hatta yemek sırasında saklanma gibi alışkanlıkları olabilir. Sürekli tartılma ihtiyacı hissetmek, ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar asla yeterince ince olduklarına inanmamak gibi takıntılar görülebilir. Yemek yedikten hemen sonra kusma, yediklerini eritmek için ağır egzersizler yapmak ve tuvalette uzun kalmak gibi davranışlar sergileyebilirler.

Hastalığın nedenleri genellikle psikolojiktir. Ergenlik döneminde vücudunu tanıma ve denge sağlama sırasında yaşanan zorluklar bireyde beslenme bozukluklarına sebep olabilir. Toplum algısı ve beğenilme arzusu, mükemmeliyetçi bir kişilik yapısı hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yakınlarından yeterince ilgi ve sevgi göremeyen bireyler, daha ince olduklarında daha çok sevgi görebileceklerini düşünebilirler.

Anoreksiya nervoza hastalığına psikiyatristler tarafından tanı konulur. Tedavi aşamasında ise diyetisyen, psikolog, endokronolog gibi birçok uzmanın birlikte çalışması gerekmektedir. Hasta terapiler ve telkinler ile sağlıklı kilosuna gelmesi için ikna edilmeye çalışılır. Çok fazla kilo kaybetmiş hastaların tedavisinin yatılı bir şekilde yapılması gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur? başlıklı makalemizde böbrek taşı belirtisi, böbrek taşı nasıl geçer ve böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir