Home / Genel Bilgi / Akılcı İlaç Kullanımı
akılcı ilaç kullanımı
akılcı ilaç kullanımı

Akılcı İlaç Kullanımı

Günümüzde ilaçlara ulaşım çok kolaylaştı ve bunun sonucunda insanlar bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ve diğer çeşitli ilaçları alıp kullanmaya başladılar. Ancak bu durumun doğurduğu negatif sonuçlar vardır ve ilaçlar bilinçsizce kullanılmamalıdır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın da bir politika olarak benimsediği akılcı ilaç kullanımı, sağlığımızın ve ülke ekonomimizin zarar görmemesi için oldukça önemsenmesi gereken bir kavramdır.

akılcı ilaç kullanımı

Akılcı İlaç Kullanımı Nedir?

Eczanelerden doktor reçetesi olmadan satın alabileceğiniz ilaçlara tezgâh üstü ilaçlar denir. Maalesef insanlarımız hasta olduklarında ya da kendilerini iyi hissetmediklerinde, bu ilaçların kimyasal özelliklerini bilmeden, daha önce kendilerine reçete edilmiş oldukları ve iyi geldiklerini düşündükleri için doktora gitmeden bu ilaçları alıp kullanıyorlar. Ancak bu ilaçların etki mekanizmalarını tam olarak bilemedikleri için, vücutlarının dengesini bozuyorlar ve farkında olmadan kendilerine zarar verebiliyorlar. Bu durum özellikle antibiyotik kullanımında çok hassas. Çünkü bilinçsizce ve gereksizce kullanılan antibiyotikler, bizi hasta eden bakterilerin antibiyotik direnci kazanmasına ve tedavi edilmesi çok zor olan dirençli mikroorganizmalar üremesine fırsat veriyor. İşte akılcı ilaç kullanımı, bu ve bunun gibi durumların önüne geçip insanların sağlığını korumayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlar.

Bu amaca ulaşmak için de izlenilmesi gereken iki yol vardır. Birincisi akılcı ilaç kullanımını halka tanıtmak ve önemini anlatmak. Sağlık Bakanlığı bu konuyu oldukça ciddiye alıyor ve ülkenin dört bir yanında çalışmalar yapıyor. Hastanelere ve eczanelere asılan afişlerle insanlar bilgilendirilmeye çalışılıyor ve bir farkındalık yaratmak amaçlanıyor. İkinci yol ise hekimlerimizden geçiyor. Artık hekimlerimiz antibiyotik reçete etmekte biraz daha temkinli davranıyorlar. Tıp fakültelerinde akılcı ilaç kullanımı hakkında eğitim alıyorlar. Gerçekten gerekmediği sürece antibiyotik reçete etmekten kaçınıyorlar.

Özellikle bakteriyel olmayan enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımına gerek olmadığı çok iyi anlaşılması gereken bir husustur. Çünkü en sık karşılaştığımız hastalık olan soğuk algınlığı, saman nezlesi gibi hastalıklar çoğu zaman viral kökenlidir ve antibiyotikler bu hastalıkları tedavi etmez, aksine hastaya gereksiz bir antibiyotik yüklemesi yapar. Bazen hastalar o antibiyotiğin kendilerine iyi geldiğini düşünüp doktorlarımıza antibiyotik yazmaları için ısrarda bulunsalar da hekimlerimiz akılcı ilaç kullanımı çerçevesinde hastalarda bu algıyı yıkmak ve doğrusunu anlatmak için canla başla çalışıyorlar.

Bir önceki yazımız olan Kara Üzümün Faydaları başlıklı makalemizde kara üzüm, kara üzüm besin değeri ve kara üzüm çekirdeği hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir