Home / Hastalıklar / Ağız Kuruluğu (Kserostomia) Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Ağız Kuruluğu (Kserostomia)
Ağız Kuruluğu (Kserostomia)

Ağız Kuruluğu (Kserostomia) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak tükürük salgısında azalmaya ağız kuruluğu denir. Ağız kuruluğu tıpta kserostomia olarak bilinir. Tükürük ağız sağlığı için çok önemli bir salgı maddesidir. Ağız ortamını nemli tutar ve mukozanın sağlığını korur. Yiyeceklerin tadının alınabilmesi için tükürükte çözünmesi gerekmektedir. Ayrıca tükürük ağız ortamını sürekli yıkadığı ve bazik içerikli olduğu için diş çürüklerine karşı koruyucu etki sağlar.

Ağız kuruluğu durumunda ağızda yanma, mantar enfeksiyonları, aftlar ve yaralar görülebilir. Tat alma hissi ciddi ölçüde azalır ve ağız kokusu olur. Ağzı kuru olan bireylerde ağızda yapışkanlık hissi vardır ve yiyecekler rahatça çevrilemez. Tükürük salgılanmasına göre uyarılmış tükürük ve uyarılmamış tükürük olarak ikiye ayrılır. Uyarılmış tükürük besinlerin tadı ve çiğneme fonksiyonu sayesinde beyinde ilgili bölgelerin uyarılması ile salgılanır. Uyarılmamış tükürük ise tükürük bezlerinden devamlı salgılanır. Normalde vücudumuzda dakikada 1.5-2 mililitre kadar uyarılmış, 0.5 mililitre kadar da uyarılmamış tükürük salgılanmaktadır. Kserostomia durumunda ise dakikada 0.7 mililitre ya da daha az uyarılmış, 0.1 mililitre ya da daha az uyarılmamış tükürük salgılanır.

Ağız kuruluğu oluşmasında birçok faktör rol oynayabilir. Çeşitli hastalıklarda kullanılan birçok ilaç tükürük salgısında azalmaya sebep olmaktadır. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapi, tükürük bezlerine zarar vererek ağız kuruluğuna sebep olur. AIDS, Hodgkin lenfoma, diyabet ve Parkinson hastalıklarında ağız kuruluğu belirti olarak görülür. Sjögren hastalığı ve diğer romatolojik hastalıklar, tükürük bezlerinin hastalıkları ve tıkanması durumlarında da ağız kuruluğu görülür. Burun tıkanması ya da başka sebepler yüzünden ağız solunumu yapmak da ağzın kurumasına neden olabilir.

Kserostomia Nasıl Tedavi Edilir?

Kserostomia, neden olan etkene göre tedavi edilir. Ağız kuruluğuna sebep olan durum tamamen ortadan kaldırılabilir. Kaldıralamadığı durumlarda ksilitol içerikli sakızların çiğnenmesi tükürük akışını uyaracaktır. Bunun dışında ülkemizde çok yaygın olmasa da yapay tükürük preperatları da kullanılabilir. Özellikle romatolojik hastalığı olanlara bu hastalıklar tamamen tedavi edilemediği için, gün içinde sık sık ve yudum yudum su içmek öğütlenebilir. Ağız kuruluğu olan bireylerin ağız hijyenlerine çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Omuz ve Dirsek Ağrılarında Kullanılan Şok Dalga Terapisi ya da ESWT Nedir? başlıklı makalemizde ed1000 tedavisini sgk karşılıyor mu, eswt tedavisi nedir nasıl yapılır ve şok dalga tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

About Metin gian

Avatar

Check Also

Menopoz sonrası kanamalar tümör belirtisi olabilir

Kadınlarda âdet döngüsü dışında gerçekleşen her türlü kanama uzmanlar tarafından normal dışı görülüyor ve ciddiye alınması gerekiyor. Detaylar haberimizde! Kadınlarda âdet döngüsünün dışında ortaya çıkan her türlü kanamanın normal dışı kabul edilerek ciddiye alınması gerekiyor. Ancak fizyolojik olarak menopoza giren bir kadında bu kanamalar kansere işaret edebileceği için önemi daha da artıyor. Acıbadem Taksim Hastanesi [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir